طراحی اپلیکیشن

اپلیکیشن 01

اپلیکیشن(application) که واژه اختصاری آن app می باشد، نرم افزاریست که بر روی انواع سیستم های هوشمند نظیر تبلت، لب تاپ، کامپیوتر، تلفن همراه و … نصب شده و ارتباط بدون واسطه با پردازنده های سیستم عامل برقرار خواهد کرد. اغلب نرم افزارهایی که هر روزه استفاده می شوند در قالب های مختلف اپلیکیشن می باشند. برنامه ها با قابلیت اجرا شدن و طراحی در سه سیستم عامل هدف ios، Android و  Windows تقسیم بندی می شوند. هر کدام از 3 دسته دارای زبان های مختلف برنامه نویسی می باشند که به معرفی آن ها خواهیم پرداخت.

برای طراحی اپلیکیشن در ابتدا باید مراحل طراحی آن را دانست و سپس از برنامه ها یا زبان های مخصوص، اقدام به طراحی نمود.

مراحل طراحی اپلیکیشن

مراحل طراحی و ساخت اپلیکیشن را می توان در 7 مرحله اصلی نام برد و خلاصه کرد.

 تشخیص نوع اپلیکیشن از طریق هدف مورد بررسی

در قدم اول باید نوع اپلیکیشن خود را انتخاب کنید. به طوری که، نیازی که برای آن اپ طراحی می کنید مشخص باشد، و همینطور خصوصیات جامعه و اشخاصی که به طور کلی می خواهید برای آن ها اپلیکیشن را بنویسید بدانید.

شیوه درآمد از طریق اپلیکیشن

در قدم دوم بهتر است بدانید که برای کسب درآمد از اپلیکیشن میتوانید از میان گزینه های: اپلیکیشن های پولی، اپلیکیشن های رایگان با پرداخت درون برنامه ای، اپلیکیشن های تبلیغاتی و اپلیکیشن با حق دانلود یک مورد را برای کسب درآمد از این روش  انتخاب نمایید.

 طراحی اپلیکیشن

در قدم سوم 2 راه برای انجام طراحی وجود دارد. راه اول شرکت های مرتبط در زمینه ساخت اپلیکیشن و راه دوم یادگیری طراحی اپلیکیشن است.

توسعه دادن یا تست اولیه

پس از ساختن نمونه اولیه، توسعه و بررسی برنامه بسیار ضروری و لازم است، زیرا پس از آن باگ ها و اشکالات نمونه اول معلوم خواهد شد و مجاب کردن کاربران به خرید ایده شما پس از توسعه برنامه امکان پذیرتر است.

تحلیل و بررسی ثانویه

 از بررسی و بروز رسانی هایی که اپلیکیشن های دیگر در زمینه شما دارند غافل نشوید. می توانید از وسایل آنالیز مانند Flurry، localytics، preemptive و googleanalytics( مخصوص app ) استفاده کنید.

 تست ثانویه

برای اولین بار عملکرد برنامه در تست ثانویه انجام می پذیرد. این تست بیشتر برای بررسی نهایی در پلتفرم های مختلف و عکس العمل جامعه و افرادی که برای مشکل یا خدمات به آن ها برنامه ساخته شده است، انجام می شود. اغلب مشکلات اساسی برنامه در تست اولیه بررسی و رفع شده است.

 انتشار

قدم نهایی در طراحی اپلیکیشن، انتشار آن می باشد. اما این پایان راه نیست و برای عملکرد بهتر و به سود دهی رسیدن اپلیکیشن نیاز است که، پس از انتشار رفتار کاربران به خوبی تحلیل شده و مشکلات و نیازهای آن ها به مرور با به روزرسانی های مجدد برای برنامه رفع شود.

برای تشخیص بهترین انتخاب، بین دو راه سپردن طراحی اپلیکیشن به شرکت ها و یا یاد گرفتن شخصی طراحی اپلیکیشن باید در نظر گرفت، سپردن این کار به شرکت ها باعث کاهش قیمت و سرعت بخشیدن به نتیجه این روند شده و در عوض یاد گرفتن طراحی باعث سود آوری بیشتر و ثمر بخشی دیرتر است. یاد گرفتن طراحی اپلیکیشن به صورت شخصی نیازمند برنامه ریزی به صورت طولانی مدت تر است.

وظایف و موضوعات اپلیکیشن ها

وظایف اپلیکیشن بیشتر در سهولت کارها و نیازهای انسان خلاصه می شود.

در موضوعاتی مانند آب و هوا، آشپزی و رستوران، آموزشی، ارتباطی، امور مالی، پزشکی، تناسب اندام، خرید، رفت و آمد، سبک زندگی، سفر، شبکه های اجتماعی، شخصی سازی، عکاسی و ویدئو، کتاب ها و مطبوعات، کودک، مذهبی، موسیقی و ورزشی اپلیکیشن های مختلفی طراحی شده است.

طراحی اپلیکیشن Android

سیستم عامل اندروید اولین بار در سال 2007 اولین نسخه بتای خود را عرضه نمود. اندروید گوگل متن باز (Open Source) بوده و به این ترتیب این امکان را به توسعه دهندگان می دهد تا اقدام به توسعه نرم افزار های اندرویدی کنند. فروشگاه اپ اندروید به نام Google Play می باشد. زبان هایی که برای طراحی اپلیکیشن برای اجرا در Android، در گوشی های تلفن همراه استفاده می شود شامل زبان های جاوا (Java)، پایتون (Pyton)، بیسیک (Basic)، کورونا (Corona)، کاتلین (Kotlin) و فون گپ (PhoneGap) است.

 •  جاوا: سیستم عامل اندروید هم با این زبان نوشته شده است. زبان جاوا به عنوان بهترین زبان برای برنامه نویسی اندروید شناخته می شود.
 •  پایتون: برای یادگیری این زبان باید تایم بیشتری را صرف کنید. علت این امر پیشرفتگی پایتون می باشد، اما  از پیچیدگی های سایر زبان ها خبری نیست.
 • بیسیک: سادگی بیسیک ویژگی اصلی آن می باشد.
 • کورونا: نسبت به جاوا بسیار راحت تر بوده و قدرت کنترل از مزیت های آن به شمار می رود.
 •  کاتلین: نقاط ضعف جاوا توسط این زبان پوشش داده شده و مدت زمان انجام عملیات ها نسبت به جاوا کمتر می باشد.
 •  فون گپ: این برنامه توانایی طراحی اپلیکیشن، بدون تسلط به زبان های اندروید را به کاربر میدهد. این زبان شباهت زیادی به وب دارد.

طراحی اپلیکیشن ios

اولین بار در سال 2007 سیستم عامل ios منتشر شد. آیپاد تاچ، آیفون و تبلت آیپد سه دستگاه استفاده کننده از برنامه های ios می باشد. به علت مخفی بودن فایل های سیستمی از کاربران میزان هنگ کردن این سیستم عامل بسیار کاهش یافته است. زبان هایی که برای طراحی اپلیکیشن برای اجرا در ios، در وسایل با این سیستم عامل استفاده می شود شامل زبان های سوئیفت (Swift)، سی شارپ (C#)، پی اچ پی (PHP)، سی پلاس پلاس (C++) و جاوا اسکریپت (Java Script) است.

 • سوئیفت: این زبان که به تازگی شروع به کار کرده، تا امروز چندین بار بروز رسانی شده است.
 •  سی شارپ: از این زبان برای نوشتن اپلیکیشن در ios می توان استفاده نمود. اما از دیگر مزیت های این زبان میتوان به توانایی طراحی وب سایت، طراحی برنامه و اپلیکیشن در سیستم عامل اندروید اشاره کرد.
 •  پی اچ پی: این زبان در طراحی وب سایت نقش بسیار ویژه ای دارد، اما امروزه می توان از آن برای ساختن اپلیکیشن بهره نمود.
 •  سی پلاس پلاس: این زبان از C کامل تر بوده و زبان پایه آن هم حساب می شود، توان ساخت اپلیکیشن ios را دارد.
 • جاوا اسکریپت: کاربرد اصلی این زبان طراحی صفحات وب میباشد، اما با بهره گیری از پلتفرم های متخلف می توان اقدام به طراحی و ساخت اپلیکیشن برای گوشی های تلفن همراه نمود.

برای توسعه اپلیکیشن در ios پیشنهاد می کنیم از زبان های سوئیفت یا Objective-C استفاده کنید.

طراحی اپلیکیشن Windows

نوشتن برنامه برای دسکتاپ برای اجرا در سیستم عامل های ویندوز، لینوکس یا مک می باشد. اکثریت و بیشتر افراد از سیستم عامل ویندوز استفاده می کنند. از میان زبان هایی که برای ویندوز استفاده می شود می توان به سی شارپ، جاوا و جاوا اسکریپت اشاره کرد.

مشاروه رایگان

نوع خدمات
طریقه آشنایی با ما

در صورت تماس سریع می توانید از از طریق شماره ها و شبکه های اجتماعی زیر با ما در ارتباط باشید.

4414 692 0913

5019 9101 031

واتساپ

تگرام

دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین مقالات ما
آخرین محصولات ما

متن سربرگ خود را وارد کنید

متن سربرگ خود را وارد کنید

متن سربرگ خود را وارد کنید

متن سربرگ خود را وارد کنید