سئو سایت

به طور کلی سئو و بهینه سازی سایت فرآیندی است که می تواند بازدهی سایت ما را افزایش دهد که در پی آن مخاطبین بیشتری را بتوانید جذب نمایید. امروزه با گسترش موتور های جستجو و دسترسی آسان و سریع موجب گشته تا تمام مردم برای یافتن پاسخ پرسش های خود و یا رسیدن به مطلب و محصول مورد نظر سریعا به سراغ موتورهای جستجوگر روند، بنابراین اگر شما دارای سایتی هستید و یا کسب و کار خود را می خواهید از طریق اینترنت به مردم معرفی کنید باید این را بدانید که شرط موفقیت شما بازدید بالای کاربران می باشد که در این صورت می بایست به فکر بهینه سازی سایت خود باشید.

 همواره این را باید در نظر داشته باشید که اکثر مردم در هنگام جستجو در موتورهای جستجوگر تنها به صفحه اول نگاه می کنند و اگر سایت شما در صفحه اول مد نظر کاربر نباشد، شانس شناساندن شما به دیگر افراد کاهش خواهد یافت، بنابراین برای داشتن ترافیک بالا در موتورهای جستجوگر نیاز است تا سایت شما در صفحه اول نتایج جستجو از طرف کاربر قرار گیرد تا این گونه به تاثیرات شگفت انگیز سئو و بهینه سازی سایت پی ببرید. 

تا اینجا در مورد سئو و بهینه سازی سایت سخن گفته شد و در ادامه قصد داریم روش های سئو و بهینه سازی سایت را برای استفاده شما عزیزان و موفقیت بیشتر در اداره سایتتان برای شما بیان کنیم. اگر شما هم علاقه مند به دانستن روش های سئو و بهینه سازی سایت هستید در ادامه با ما همراه باشید.

 روش های سئو و بهینه سازی سایت

همانطور که گفتیم امروزه با گسترش تکنولوژی و ارتباطات اینترنتی، اکثر مردم برای یافتن صفحات مورد نظر خود در هر زمینه ای که می خواهند به موتورهای جستجو مراجعه می کنند، از این رو روش های بهینه سازی و سئو به شما کمک خواهد کرد تا در بازار رقابتی امروز با قرار گرفتن در صدر جستجو ها در زمانی کوتاه تر به موفقیت برسید. بنابراین در ادامه به چند نمونه از روش های سئو و بهینه سازی سایت خواهیم پرداخت.

موبایل فرندلی شوید

اکنون که در سال 2021 به سر می بریم حتما دیده اید که در دست هر شخص با هر سنی یک عدد گوشی تلفن همراه پیدا می شود، از این رو این گوشی های موبایل موجب گشته تا میزان جستجو در سایت ها از طریق آن ها بسیار بیشتر از دسکتاپ ها باشد، چرا که در هر زمان و هر مکانی امکان دسترسی آسان را به کاربر می دهد. از این رو در سال های اخیر سایت های موبایل فرندلی بسیار افزایش پیدا کرده اند، زیرا با توجه به تحولات چند سال اخیر گوگل خود را موظف کرده تا توجه ویژه ای برای کاربران موبایلی خود قائل شود.

در سئو جدید که سئو 2021 می باشد، موبایل فرندلی بودن تنها به معنای رسپانسیو بودن سایت شما نمی باشد،که منظور از رسپانسیو در بهینه سازی سایت این است که سایت شما را در هر موبایل، تبلت و یا رایانه های رومیزی متناسب با اندازه صفحه تنظیم می کند تا اینگونه تمام صفحه سایت شما برای کاربر نمایش داده شود و راحت تر بتواند تمامی المان های درون سایت را ببیند. علاوه بر این موبایل فرندلی بودن باید موجب شود تا سایت شما هم با سرعت بالا و هم بدون آمدن المان های اضافی که موجب شلوغ کردن فضا می شود در دسترس کاربر قرار گیرد و کاربر بتواند به راحتی و با سرعت بالا نیاز خود را تنها با گوشی موبایل فراهم کند.

سرعت سایت خود را افزایش دهید

از سال 2018 تا کنون افزایش سرعت سایت به یکی از مهم ترین فاکتورهای گوگل تبدیل شده است، چرا که کاربران هنگام جستجو مطالب مورد نیاز بیشتر جذب سایت هایی خواهند شد که سرعت بالایی داشته و به راحتی در دسترس کاربر قرار می گیرد. برای این کار شما می توانید با استفاده از بهینه سازی حجم تصاویر، مینیفای کردن فایل های css و java script، استفاده کمتر و بهینه تر از انیمیت های غیر ضروری و استفاده از افزونه های کش سرعت سایت خود را به اندازه ی قابل توجهی بالا ببرید.

اگر شما هم مایل به بررسی سایت خود از نظر میزان سرعت هستید، می توانید به سایت  gtmetrix مراجعه کنید. این سایت به شما خواهد گفت که دقیقا چه عواملی باعث پایین آمدن سرعت سایت شما شده است و یا اینکه نقاط قوت و ضعف سایتتان را به شما نشان خواهد داد. همچنین این سایت برای شما مشخص خواهد کرد که حجم کلی محتوای صفحه شما چقدر است و چقدر طول می کشد تا سایت شما لود شود.

علاوه بر این موارد سایت  gtmetrix به شما نشان خواهد داد که از نظر میانگین جهانی سایت شما در چه جایگاهی است که تمامی این موارد کمک بسیاری به شما در جهت بهبود ارتقاء سایت خواهد کرد.

تولید محتوا را جدی بگیرید

امروزه با افزایش سایت های رقیب در تمام زمینه ها سایتی موفق تر عمل خواهد کرد که محتوای مفید تر و جذاب تری را برای کاربران ارائه دهد تا اینگونه بتواند توجه آن ها را به مطالبی که درون سایت است جلب نماید.

از سال 2021 گوگل برای سایت هایی که محتواهای جذاب و کاربردی تر دارند جوایزی را در نظر گرفته است تا این گونه آن ها را تشویق به ادامه کار نماید. بنابراین در جهان امروز اگر خواهان پیشرفت سایت خود هستید می بایست به موضوع محتوا نویسی دقیق تر نگاه کنید، چرا که این مورد می تواند سکویی برای پرش شما به مراحل بالاتر و دستیابی به موفقیت باشد.

برای آن که محتوایی تولیدی شما برای کاربران موثر واقع شود می بایست به موارد زیر دقت کنید.

زمانبندی دقیقی و مشخصی را برای ارائه محتوای خود در سایت در نظر بگیرید.  

محتواهای ارائه شده باید کاملا اختصاصی و منحصر به فرد از دیگر سایت ها باشد.

 به جای ایجاد صفحات زیاد سعی داشته باشید که صفحات با کیفیت تولید کنید، به عبارتی کیفیت مهم تر از کمیت است.

 اگر می خواهید همواره در محتوا نویسی موفق باشید می بایست خود را با یادگیری تکنیک های روان شناسی محتوا نویسی به روز کنید.

همواره سعی داشته باشید مطالبی که می نویسید خوانایی بالایی داشته باشند و برای مخاطب قابل فهم باشند.

در تمام مدت محتوا نویسی سعی بر این داشته باشید که از عناصر چند رسانه ای محتواهایی مفید و غنی بدست آورید.

در آخر اینکه فراموش نکنید در محتواهای تولید شده به تمامی نیاز ها و پرسش هایی که ممکن است برای کاربر ایجاد شود پاسخ دهید تا اینگونه سایت شما برای آن ها جذاب باشد.

پیشنهادات گوگل هنگام جستجو را جدی بگیرید

اگر به دنبال به کار بردن کلماتی ارزشمند در سایت خود هستید تا با سرچ کاربران سایت شما جزء نخستین سایت هایی باشد که نمایش داده می شود، بهترین کار یافتن کلمات ارزشمند در حین جستجو عبارت مورد نظر  در گوگل می باشد. جالب است بدانید هنگامی که شما عبارتی را در گوگل جستجو می کنید، گوگل پیشنهاداتی مرتبط با آن را برای شما نمایش خواهد داد که این پیشنهادات بر اساس جستجو اکثریت کاربران و پر طرفدارترین عبارت است. از این رو به کار بردن این عبارت در سایت شما منجر خواهد شد تا سایت شما نیز در هنگام جستجو کاربران به عنوان یک پیشنهاد نمایش داده شود.

 روی کلمات طولانی‌تر، سرمایه‌گذاری کنید

امروزه طریق سرچ در گوگل نسبت به گذشته بسیار تغیر کرده است به طوری که وقتی شخصی برای یافتن عبارت نظر خود به گوگل مراجعه می کند با عبارات پیشنهادی طولانی از طرف گوگل مواجه خواهد شد که این موجب گشته تا کاربر به طور دقیق تر به خواسته مورد نظر خود برسد و پاسخ بهتری از جانب گوگل دریافت کند. به طور کلی می توان گفت که حدود 75 درصد افراد هنگام جست و جو در گوگل از عبارات بالای سه کلمه و تا شش کلمه استفاده می کنند که این کار باعث می شود رقابت در کلمات کلیدی طولانی و هدف گذاری بر روی آن ها بسیار ساده تر باشد، چرا که کم تر افرادی به فکر هدف گذاری بر روی عبارت کم جستجو افتاده اند، در حالی که همین عبارت زمینه معرفی سایت به کاربر خواهد بود.

محتوای قدیمی را به روز کنید

اگر شما دارنده سایت می باشید باید این نکته را در نظر داشته باشید که برای پیشرفت سایت خود علاوه بر تولید محتوا های جدید محتوا های قدیمی سایت را در نظر داشته باشید و آن ها را بروز کنید چرا که بعد از گذشت زمانی ممکن است مطالب و اطلاعات نوشته شده ارزش خود را از دست بدهند و سایت شما برای آن که مجددا در رده های بالا قرار گیرد نیاز است که این مطالب بر اساس اطلاعات جدید نوشته شوند. پس باید به یاد داشته باشید که بروزرسانی محتوا در بسیاری از مواقع از نوشتن محتوای جدید بسیار مهم تر است.

 بهینه سازی دکمه های cta

دارندگان سایت باید این نکته را در نظر داشته باشند که وقتی کاربری وارد سایت می شود نباید در آن سردر گم شود، بنابراین می توان با ایجاد دکمه cta کاربری که به سایت شما وارد شده است را به صورت دوستانه به انجام عملی که مورد نظر شما است دعوت کرد تا اینگونه همه چیز برایش شفاف باشد. برخی از این تکنیک ها برای پیشرفت سایت، ایجاد دکمه تماس با ما، ثبت اطلاعات و تخفیف ویژه می باشد که نباید از آن ها غافل شد.

 تقویت برند تجاری

در زمینه بهینه سازی سایت یکی از مهم ترین اقدامات تقویت برند تجاری شما است که با استفاده از سئو این امکان را خواهید داشت تا اطلاعات بیشتری از برند خود را در اختیار کاربر قرار داده و آن را به مشتریان خود بشناسانید.

دریافت لینک از سایت های مرتبط

به جرئت می توان گفت که یکی از مهم ترین تکنیک های سئو و بهینه سازی ثبت بک لینک با کیفیت می باشد که در این باره می توان گفت وب سایت های بهینه ای که از اعتبار بالایی در گوگل  برخوردار هستند از دیگر وب سایت ها توجه و لینک های متعددی دریافت می کنند. به همین علت هر چقدر سایت شما بهینه تر باشد سایت های بیشتری به سایت شما ترغیب خواهند شد و بک لینک های با کیفیت تری را دریافت خواهید کرد.

مقایسه دو محصول

اگر سایتی که دارید در رابطه با یک کسب  وکار و فروشگاه اینترنتی است لازم است بدانید که مقایسه دو محصول مشابه و پرطرفدار کمک شایانی به افزایش رتبه سایت شما خواهد کرد. از این رو کافیست تا در مورد این دو کالا از کاربران خود نظر بخواهید و آن ها را تشویق به شرکت در نظر سنجی کنید، چرا که کاربران تمایل بسیاری دارند زمانی که محصولی وارد بازار می شود آن را با دیگر محصولات مقایسه کنند و از نظرات دیگران نیز آگاه شوند و این یکی دیگر از روش های سئو برای بالا رفتن بازدید سایتتان می باشد که می توانید از آن استفاده کنید.

استفاده از تکنیک آسمان خراش

ممکن است با خواندن این تیتر این سوال به ذهنتان خطور کند که استفاده از تکنیک آسمان خراش چیست و چگونه با روش های سئو و بهینه سازی سایت ارتباط می یابد.

به عنوان مثال برای پاسخ به سوال شما می توان این گونه گفت که حتما تا به حال هنگام قدم زدن در شهر از کنار ساختمان های بلند و آسمان خراش ها عبور کرده و مجذوب بلندی و ارتفاع آن ها شده اید. این مثال را می توان به عنوان یک نمونه در تکنیک های تولید محتوا نیز به کار برد. بدین صورت که اگر شما مطالب خود را با کلماتی مانند 10 روش یا 101 تکنیک یا 20 پیشنهاد و … آغاز کنید قطعا خواهید دید که تاثیر چند برابری بر روی کاربر خواهد گذاشت و موجب دریافت بک لینک های بسیاری به سایت شما خواهد شد به شرط آن که مطالبی که در ادامه موضوع می آید نیز مفید و آموزنده باشد و کاربر را به خواسته اش برساند.

 جمع آوری داده ها

در زمینه سئو و بهینه سازی سایت یکی از نکاتی که اهمیت دارد بدست آورن آمارهایی دقیق و با جزئیات از بازدیدکنندگان سایت می باشد. دلیل اهمیت این آمار بدین خاطر است که شما می توانید از طریق آن ها مطلع شوید که بیشتر بازدید های سایت شما از چه طریقی انجام می شود و استفاده از کدام کلمات کلیدی موجب گشته تا ترافیک سایت شما افزایش یابد و یا از کدام کشورها بازدید کننده ی بیشتری داشته اید و … که از مزایای جمع آوری داده می باشد.

بر اساس تحقیقات صورت گرفته هم اکنون بیش از 60 درصد از وبسایت ها از گوگل آنالیتیک برای جمع آوری داده استفاده می کنند، زیرا معتقدند هر چه سئو سایت بهتر و با کیفیت تر انجام شود بازدید کننده از سایت بیشتر خواهد شد و در میان رقیبا در سطح بالاتری قرار خواهید گرفت.

ویدیو بسازید

یکی از راه های بسیار موثر در زمینه سئو و بهینه سازی سایت در سال 2021 تولید محتوای ویدوئی است و این امر بخش قابل توجهی از محتواهای تولیدی در این سال را تولید محتوای ویدئویی به خود اختصاص داده و محبوبیت بسیاری پیدا کرده است به طوری که هر وبسایتی که از آن بهره گیرد قطعا سود خواهد کرد.

تولید محتوای ویدئویی سایت شما را بسیار قدرتمند تر نسبت به دیگر سایت ها نشان می دهد و این موجب می شود تا کاربر زمان بیشتری را در سایت شما سپری کند. همچنین استفاده از این ترفند سایت شما را به جای قرار گرفتن در صفحه نخست به رتبه های بالاتر ارتقاءمی دهد.

منحصر به فرد باشید

یکی دیگر از روش هایی بسیار موثر در زمینه پیشرفت سایت منحصر به فرد بودن است. منحصر به فرد بودن در زمینه سئو و بهینه سازی بدین معنا می باشد که در عنوان نویسی، سبک محتوا نویسی، تصاویر، ویدیو ها باید سعی داشته باشید که روشی خاص، جدید و منحصر به فرد را پیاده سازی کنید.

هموراره توجه داشته باشید که اگر رقبای شما با استفاده از یک عنوان به موفقیت دست پیدا کردند شما نباید همان عنوان را در دستور کار خود قرار دهید چرا که گوگل از سال 2021 سعی بر این دارد که به هر سایت به دید یک شخصیت نگاه کند و در 10 نتیجه نخست خود 10 فرد برتر را که قابلیت ارائه مطالبی نوین، بروز و سبکی متفاوت و منحصر به فرد دارند را به کاربران نشان دهد.

کاربر محور باشید

یکی از مواردی که کمک بسیاری در زمینه سئو سایت به شما خواهد کرد کاربر محور بودن است و این بدین معنی می باشد که همواره سعی بر این داشته باشید که همه چیز را برای کاربرتان بهینه کنید.

در سال های اخیر روش های جلب رضایت کاربر جای روش های روش های بهینه سازی برای موتورهای جستجو را گرفته است، به همین خاطر افرادی که برای کار خود و شناساندن حرفه خود به کاربران سایت راه اندازی می کنند، می بایست به جای روش های دور زدن گوگل و تخلف کردن، به فکر جلب رضایت کاربران باشند زیرا در این صورت است که سایت شما به دیگر افراد معرفی می شود و در صورت رضایت آن ها این دایره مشتری افزایش خواهد یافت.

به طور کلی در تعریف کاربر محور بودن می توان گفت که:

ساختار سایت را می بایست در قالبی استاندار طراحی کرد.

ایجاد روش هایی در تمامی بخش های سایت برای دستیابی کاربر به تمام صفحات مهم.

جلب رضایت کاربر با ارائه محتوای مفید و کار آمد به او به طوری که پاسخ گوی نیاز کاربر باشد.

به کاربردن انواع روش های روانشناسی برای طراحی سایت که باعث ماندگاری اثر در ذهن کاربر شود.

سوشیال سیگنال را دریابید

یکی از راه کارهای موثر و کم خطر سئو خارجی در سال های اخیر بهره گیری از سوشیال سیگنال بوده است. به طور کلی در تعریف سوشیال سیگنال آمده است که سوشیال سیگنال محبوبیت و اعتباری است که  کاربران را از سایر شبکه های اجتماعی به سمت سایت شما روانه می سازد. بنابراین سوشیال سیگنال حاصل share شدن لینک سایت شما در شبکه اجتماعی های معتبر دنیا است. بدین منظور برای بکار گیری سوشیال سیگنال شما می بایست برنامه های فیسبوک، توییتر، گوگل پلاس و پینترست را داشته و به طور مستمر در آن ها به فعالیت بپردازید.

حتما ssl خود را فعال کنید

اگر می خواهید سایت شما از  http به https تغییر کند و بسته های داده در سایتتان به صورت امن تر رد و بدل شوند می بایست ssl خود را فعال کنید.

از سال 2018 تا کنون گوگل کروم سایت هایی که به صورت http بودند را به شکل not secure  به کاربران نمایش داد تا اینگونه اهمیت تبدیل  http به https شدن سایت را به کاربران و افرادی که اقدام به راه اندازی سایت می کنند را نشان دهد.

از آن جایی که اعمال شدن یک الگوریتم در زبان فارسی زمان بیشتر نسبت به زبان اصلی خواهد برد، بنابراین در ایران از سال 2021  کسب گواهی نامه ssl به یکی از مهم ترین راه کارهای سئو تبدیل گردید که بدین منطور شما می بایست برای فعال کردن https سایت خود به مکانی که از آن دامنه خود را تهیه کرده مراجعه کرده و در خواست ssl نمایید. سپس نیاز است که تغییراتی را در سایت خود اعمال نمایید تا علامت سبز رنگ secure برای سایت شما نمایش داده شود.

نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که در هنگام اعمال این پروتکل ممکن است سایت شما تا مدتت کوتاهی دچار افت رتبه شود که در این خصوص جای هیچ نگرانی نبوده و سایت شما در زمان کوتاهی به جایگاه قبلی خود با قدرت بیشتر باز خواهد گشت.

لینک سازی داخلی و تکنیک های آن را بشناسید

یکی دیگر از راه کارهای سئو سایت لینک سازی داخلی می باشد که این لینک سازی در بین محتواهای نوشته شده در سایت نتایج مثبتی را برای شما رقم خواهد زد که عبارتند از:

کاربران هنگامی که وارد سایت شما می شوند با کلیک بر روی لینک ها زمان بیشتری را در سایت شما می گذرانند.

این کار موجب ایجاد سلسله مراتبی می شود که خزنده گوگل کاربر را به صفحات مختلف سایت شما راهنمایی کند.

با استفاده از راه کار بسیار مفید لینک سازی خواهید توانست قدرت صفحات را به یکدیگر منتقل کنید.

از حملات سئو خودداری کنید

یکی از راه کارهای سئو و بهینه سازی این است که باید مراقب حملات سئو باشید. بازاریابانی که در زمینه سئو فعالیت می کنند به این نتیجه رسیده اند که حملات منفی سئو با ادامه کار بر روی یک استراتژی گسترش می یابد و شما باید به طور دقیق مراقب اینگونه حملات باشد.

هنگام که شما در جهت بهبود عملکرد سایت خود در حال تلاش هستید، مکن است رقبای شما سعی بر این داشته باشند که وبسایت شما را حذف کرده و آن را از گوگل خارج کنند. این حمله زمانی رخ می دهد که هزاران رقیب بک لینک هایی با کیفیت پایین را برای شما ارسال نمایند و برای جلوگیری از این حمله شما باید توجه ویژه ای به بک لینک هایی که سایت شما دریافت می کند داشته باشید تا بتوانید مانع از وقوع این اتفاق شوید.

برنامه Monitor Backlinks این امکان را به دارندگان سایت می دهد تا در صورت پیوند وب سایت دیگری به شما، هشداری را برای شما ارسال می نماید تا بتوانید هر چه سریع تر این حمله ی سئو را شناسایی کرده و آن را تغییر دهید.

مواردی که در بالا گفته شد برای راهنمایی شما دوستان در مورد راه کار های سئو و بهینه سازی سایت بود و امیدواریم که توانسته باشیم کمکی هر چند کوچک در جهت بهبود عملکرد سایت و ارتقاء آن به شما عزیزان کرده باشیم.

سئو سایت

لینک کوتاه خدمات :

https://websanaat.ir/?p=9151

این مطلب را به اشتراک بزارید: