طراحی سایت آموزشی

این مطلب را به اشتراک بگذارید

طراحی سایت آموزشی

طراحی سایت آموزشی با شیوع بیماری‌‌ کرونا و همه گیری آن در سرتاسر جهان، تغییرات زیادی در طریق زندگی انسان بوجود آمده است. بارز ترین تغییری که مشاهده می‌ شود، در نظام آموزش و تدریس...

طراحی سایت آموزشی

طراحی سایت آموزشی

با شیوع بیماری‌‌ کرونا و همه گیری آن در سرتاسر جهان، تغییرات زیادی در طریق زندگی انسان بوجود آمده است. بارز ترین تغییری که مشاهده می‌ شود، در نظام آموزش و تدریس است. قطعا کسی فکرش را نمی‌کرد که روزی به وسیله موبایل هوشمند درس بخواند، آن هم در نظام آموزشی که حمل گوشی موبایل در آن غیر قانونی بود. اما این تغییر روند در آموزش، از جهت های بسیاری مفید بوده است. برای مثال، شما علاقمند تحصیل به زبان فرانسه هستید، اما در شهر شما هیچ کلاس آموزشی مرتبط با زبان فرانسه تدریس نمی‌ شده. امروزه با گسترش تدریس آنلاین موسسات و آموزشگاه ها، حالا شما فرصت آموزش زبان فرانسه به صورت آنلاین را دارید، و دیگر با مشکلات دوری راه و نبود امکانات کافی روبه رو نیستید. از این رو بسیاری از مراکز آموزشی اقدام به طراحی سایت های آموزشی کردند تا طیف بیشتری از جامعه را بدون محدودیت آموزش بدهند.

هدف طراحی سایت آموزشی

همان‌ طور که از نامش پیداست، هدف آن ایجاد بستری راحت از نظر دسترسی عموم، برای ارائه آموزشات عالی است. با وجود سایت های آموزشی، شما در هر زمینه و سطحی می توانید آموزشات لازم خود را از مبتدی تا پیشرفته یاد بگیرید و بدون توجه به کیلومتر ها فاصله از آموزشگاه مورد نظر خود فارغ‌التحصیل شوید. همچنین ایده طراحی سایت آموزشی، کمک شایانی به مناطق محروم کرده است و افراد بدون پرداخت هزینه زیادی می‌ توانند در بستر اینترنت آموزش ببینند و یا آموزش بدهند.

قابلیت های یک سایت آموزشی

کلاس و آموزش حضوری، رویدادی است که همه مردم تجربه آن دارند و به خوبی به قابلیت و امکانات آن آشنا هستند، اما بسیاری تا به حال از اموزشات اینترنی و آنلاین استفادع نکرده اند و از قابلیت های آن بی‌خبر هستند.

بارها شده است که شما سر کلاس درس جا بمانید و یا غیبت داشته باشید، متأسفانه آموزش آن درس دیگر تکرار نمی‌ شد و شما خودتان مجبور به آموزش جداگانه بودید. اما با طراحی سایت آموزشی شما می‌ توانید آموزشات و تدریس ها را بارها و بارها ببینید و برای خودتان داشته باشید. همچنین یک سایت آموزشی قابلیت های دیگری دارد که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم.

ساخت و فروش پکیج آموزشی
تبلیغ پکیج های متنوع آموزشی درحال برگزاری
برنامه درسی و ذخیره آن
برگزاری آزمون صوتی
بانک سوال
انتخاب انواع سوالات
ارزیابی خودکار آزمون به وسیله برنامه هوشمند
پنل جداگانه دبیر و دانش آموز
برگزاری وبینار
حق اشتراک

مخاطبان سایت آموزشی

شاید برایتان سوال شود، که چه کسانی می‌ توانند از سایت های آموزشی استفاده کنند؟

باید بگوییم با طراحی سایت آموزشی، دو نوع مخاطب برای آن داریم. مخاطبین گروه اول، کسانی هستند که آموزش می‌ دهند. برای مثال شما دبیری هستید که آموزشگاه شمارا موظف به تدریس در سایت خود کرده است. گروه دوم کسانی هستند که با توجه به نیاز خود در سایت های مختلف آموزش می‌ بینند.

اما می‌ توان گفت دسته سومی وجود دارد، افرادی هستند که نه قصد آموزش دارند و نه می‌ خواهند یاد بگیرند. اگر جزو این دسته افراد هستید، می‌ توانید با راه اندازی و طراحی سایت آموزشی، علاوه بر ایجاد بستری برای آموزش همگانی، کسب درآمد نیز کنید.

اهمیت طراحی سایت آموزشی

اینترنت بستری است که شما بدون توجه به میلیون ها کیلومتر فاصله، می‌ توانید با فردی در آن سوی کره زمین صحبت کنید. چرا این ازاین بستر فوق العاده سودمند تر استفاده نکنیم؟ با همه گیری بیماری کرونا، اهمیت و جایگاه بی‌نظیر سایت های آموزشی به خوبی درخشید و بسیاری را از  نابودی تحصیل نجات داد. بسیاری از مراکز آموزشی و آموزشگاه ها با طراحی سایت آموزشی به صورت حرفه ای توانستند نه نتها آموزشات خود را گسترش بدهند، بلکه از شهر های بسیار دور نیز دانشجو، هنرجو، زبان آموز و……. داشته باشند.

ویژگی های سایت آموزشی حرفه ای

اگر به دنبال داشتن یک سایت موفق و حرفه‌ای در زمینه آموزش هستید، نیاز به رعایت قوانین و نکات مهمی دارید که تاثیر بسیاری در درخشش سایت شما دارد.

تمرکز بر هدف اصلی

طراحی سایت آموزشی آن هم به صورت حرفه ای کاری سخت و زمان بر است. یک سایت خوب می‌داند که باید تمرکز را بر هدف اصلی خود نگه دارد و بسیار از این شاخه به آن شاخه نپرد. امروزه سایت های آموزشی معمولا بیش از حد مجاز به ارائه اطلاعات غیر اصلی، اما مرتبط با کارشان می‌پردازند. این امر دو پیامد دارد، یک جذب کاربر دائمی و دو خسته شدن کاربر از اطلاعات غیر مفید و ترک سایت.

عوامل ظاهری سایت آموزشی

ظاهر در درجه اول تاثیر بسیار زیادی در حذب کاربر و موفقیت یک سایت دارد، بگونه ای که اگر شما از رنگ و اشکال مناسبی استفاده کنید، جذب کاربر خود را دو چندان می‌ کنید. در این مورد باید روانشناسی رنگ و اشکال را به خوبی بدانید. چرا که هر رنگی حس و باور هایی را به طور ناخودآگاه الهام می‌ کند. برای مثال شما یک سایت آموزشی دارید، در طراحی سایت آموزشی خود باید به سراغ رنگ هایی تقریباً خنثی بروید. چرا که این رنگ ها باعث ایجاد اعتماد، جدیت و آرامش می‌ شود. همچنین هیجانات لحظه ای را از کابر دور کرده و  باعث تصمیمات پابرجا می‌ شود.

علاوه بر موارد گفته شده، باید تلاش کنید تا ترکیب رنگ های مورد استفاده بسیار به هم نزدیک باشند تا یکپارچگی ظاهری سایت حفظ شود، چرا که یکپارچگی آن باعث تعادل و تمرکز کاربر می‌ شود.

طراحی منعطف و قابل گسترش

در طراحی سایت آموزشی باید به چند نکته توجه کرد. اول اینکه سایت شما آموزشی است، یعنی یک نیاز مبرم و ضروری برای مخاطبین خود، به همین دلیل باید انعطاف لازم را در طراحی و محتوای سایت داشته باشید و نیاز مخاطب را اولین الگوی خود قرار بدهید. و نکته دیگر اینکه، علم توقف ناپذیر است. هر روزه فرضیه های علمی رد می ‌شوند یا اضافه می‌ شوند، محتواهایی از دروس حذف می شوند و یا به دنبال آن تغییر می کنند و اضافه می‌ شوند. از این رو سایت شما باید قابل گسترش باشد،به نحوی که در صورت نیاز بتوانید قسمت هایی را با دسترسی آسان به آن اضافه کنید.

استفاده از عناصر تصویری

تصاویر را دسته کم نگیرید، طبق تحقیقات انجام شده تصاویر و ترکیب رنگی آنها، نسبت به محتوای متنی بیشتر در حافظه انسان جای می‌ گیرید و در نتیجه ماندگار تر است. از این رو می‌ توانید در راستای آموزش، قسمتی از تدریس خود را در قالب تصویر و ویدئو به اشتراک بگذارید. همچنین با اضافه کردن قسمت تبادل نظر و گفت و گوی آنلاین سایت خود را محبوب کرده و آن را به طور حرفه ای گسترش بدهید.

واکنش گرایی و ریسپانسیو

بیشترین استفاده وبسایت ها در قالب موبایل و تبلت است، از این رو طراحی سایت آموزشی شما باید بگونه ای باشد که نمایش و رصد کاملی در فرمت موبایل و تبلت داشته باشد. بنا به همین مسئله اگر سایت شما دارای ریسپانسیوی خوبی نباشد، روزانه تعداد زیادی از کاربران خود را از دست خواهید داد.

هزینه طراحی سایت آموزشی

اگر به دنبال کسب درآمد در فضای مجازی هستید و گوگل را به عنوان بستر و پلتفرم خود انتخاب کرده اید، باید بگوییم طراحی سایت آموزشی به طور حرفه ای زمانبر بوده و ممکن است هزینه زیادی را دربر بگیرد. اما هزینه نهایی را زمانی می‌ شود اعلام کرد، که امکانات و قابلیت های سایت شما مشخص شود. در هر صورت هرچه امکانات و قابلیت های یک سایت بالاتر باشد، به دنبال آن درآمد سایت نیز بالاتر است، پس سرمایه گذاری بر سایت را جدی بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *